Sektörden Haberler

Adtran ve Satelles, Ağ Altyapısı Senkronizasyonu İçin Yeni Güvenlik Seviyeleri Sunmaktadır.

24 Mart 2023

Adtran ve Satelles iş birliği, kritik altyapı operatörlerinin zamanlama ağlarını, Uydu Zaman ve Konum (STL) teknolojisi ile korumasına olanak tanıyacaktır.

Oscilloquartz ağ senkronizasyon ürünlerine Adtran, Satelles'in STL teknolojisini entegre ederek, GNSS (Küresel Navigasyon ve Uydu Sistemleri) sistemlerine alternatif veya güvenlik açısından tamamlayıcı bir seçenek sunmaktadır.

GNSS sinyali alınamayan uygulamalarda bile kesin bir konum, zaman ve navigasyon hizmeti sağlayabilme yeteneği ile STL, mobil operatörler, enerji şirketleri, hükümet, bilimsel araştırmalar ve daha birçok sektörde hayati bir kaynak sunmaktadır.

Satelles'in Ticari Kurumsal Çözümler Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Christina Riley; Adtran'ın Oscilloquartz bölümüyle çalışmaktan memnuniyet duyduklarını ve STL'yi PTP (Hassas Zaman Protokolü) ağ zamanlama cihazları portföyüne entegre etmek için birlikte çalıştıklarını,  müşterilerine aPNT+ teknolojisinden daha da fazla faydalanma imkanı sağladıklarını, GNSS'ten 1.000 kat daha güçlü LEO sinyallerini kullanarak, STL çözümlerinin PNT (Konumlama, Navigasyon Zamanlama) endüstrisini dönüştürdüğünü, kapalı alanlar gibi GNSS'in erişemediği yerlerde doğru ve güvenilir zamanlama sağlamak için ideal olduğunu, GNSS sinyalleri alınabilen ortamlarda dayanıklılığı artırmak için ek PNT hizmetleri sunduğunu, kolay ve uygun maliyetli bir şekilde kurulabilen STL’nin, senkronizasyon ağ altyapısı için yeni güvenlik seviyeleri sunduğunu açıklamıştır.

STL, LEO (Alçak Dünya Yörüngesi) uydu yoluyla iletilen şifrelenmiş sinyalleri kullanarak GPS veya diğer GNSS için arttırılmış ve güvenli bir yedekleme sağlamaktadır. Bu teknoloji ile son derece hassas, güçlü bir güvenlik sağlayan ve dünya genelinde erişilebilir olan zamanlama ve konum bilgileri sağlamaktadır.

STL, siber saldırılara karşı oldukça dayanıklıdır, sinyal kesintisi ve manipülasyon gibi GNSS zayıflıklarına çok daha az duyarlıdır. Ayrıca, STL sinyalleri GNSS'e göre 1.000 kat daha güçlü olduğu için binalara ve diğer ulaşılması zor yerlere kolaylıkla ulaşabilmektedir.

Adtran'ın Oscilloquartz, Satelles ile olan iş birliği sayesinde, sağladığı bu avantajları uçtan uca zamanlama araçlarına entegre edecek ve STL'yi büyük usta saatlerine entegre etmenin yanı sıra, üçüncü taraf ürün entegrasyonu için minyatür M.2 form faktörlü STL alıcı modülleri de geliştirecektir.

Oscilloquartz Genel Müdürü Gil Biran; Portföylerine Satelles'in yenilikçi STL teknolojisini sunmaktan heyecan duyduklarını,  güvenilir, kesin ve güvenli olan STL’in dağıtılmış PTP'nin mümkün olmadığı durumlarda kullanım için ideal alternatif bir PNT hizmeti kaynağı olduğunu, ayrıca, kapalı mekan 5G ve veri merkezi kullanım durumları için yeni pazar fırsatları yarattığını,  en zorlu ortamlarda sağlam zamanlama getirdiklerini, açık hava antenleri kurmanın ve betonarme yapılarla mücadele etmenin maliyetini ortadan kaldırmalarına olanak tanıdıklarını açıklayarak,  yapılan bu ortaklığın mevcut en ileri ve güvenilir ağ zamanlama çözümlerini sunma vaatlerini pekiştirdiğini ve STL'nin avantajlarını dünya genelindeki müşterilere sunmayı sabırsızlıkla beklediklerini belirtmiştir.

            STL’nin avantajları sayesinde uydu haberleşmesinin ve EKS sistemlerinin iletişimi ve güvenliği çok daha güvenilir seviyelere ulaşacaktır. Sunduğu avantajlardan dolayı diğer haberleşme altyapılarına göre tercih sebebi olabilir. Bu teknolojik gelişimin kullanımına  paralel olarak yeni tehditler ve açıklıklar ortaya çıkabilir.

 

Kaynak: https://www.helpnetsecurity.com/2023/03/14/adtran-satelles/