Sektörden Haberler

Denizcilik yazılım şirketi (DNV) siber saldırı yapıldığını açıkladı

10 Ocak 2023

Dijital gemi yönetimi çözümleri sağlayıcısı DNV Şirketi, yazılım ürünlerinden birinin siber saldırıya uğradığını ve bu nedenle operasyonlarını askıya almak zorunda kaldıklarını açıklamıştır.

7 Ocak'ta gerçekleşen siber saldırıda, saldırganlar DNV Şirketinin ShipManager uygulamasını hedef alarak çevrimdışı duruma getirmeye zorlamışlardır. Hedef alınan program normalde mürettebat gözetimi, nakliye veri analitiği, havuza alma ve gövde bütünlüğü denetimi gibi günlük görevler için gemilerin dijital olarak geliştirilmiş yönetimini sağlamaktadır.

DNV, Tüm kullanıcıların, ShipManager yazılımının yerleşik, çevrimdışı işlevlerini kullanmaya devam edebileceklerini ve diğer yazılım ürünlerinin veya beraberindeki verilerin etkilenip etkilenmediği konusunda emin olmadıklarını açıklamıştır.

Şirket, saldırıların sorumlusunu araştırmak ve ShipManager yazılımını mümkün olan en kısa sürede tekrar çevrimiçi hale getirmek için, bir kurtarma planı uygulamak üzere siber güvenlik hizmeti sağlayan firmalarla birlikte çalıştığını belirtmiştir.

DNV, Bu olayın yol açmış olabileceği aksaklık ve rahatsızlıktan dolayı özür dileyerek, Etkilenen müşterilere 7/24 hizmet veren bir destek hattı hakkında bilgi vermiştir.

DNV şirketi, yaklaşık 300 müşteri tarafından işletilen 7.000'den fazla geminin gelişmiş teknik ve operasyonel performans için ShipManager ve Navigator hizmetlerini kullandığını ifade etmiştir.

Yerleşik olarak konuşlanmış olan OT sistemlerinde olduğu, gibi mobil olarak çalışan OT sistemleri de siber saldırıların kolay hedefi olabilmektedir. O nedenle, mobil OT sistemlerde de önleyici siber güvenlik tedbirlerinin alınması tedbirlerin başında gelmektedir.

 

 

 

Kaynak: https://cybernews.com/news/maritime-software-company-cyberattack/