Sektörden Haberler

Endüstriyel Siber Güvenlik Pazarı 2032 Yılına Kadar 43 Milyar Dolara Ulaşacak

02 Kasım 2023

Future Market Insights’ın bir araştırmasına araştırmasına göre, (ESOMAR sertifikalı pazar araştırma ve danışmanlık firması) Endüstriyel Siber Güvenlik Pazarının 2022-2032 arasındaki tahmin döneminde %7,7'lik bir Bileşik Büyüme Oranı kaydetmesi bekleniyor. Küresel endüstriyel siber güvenlik pazarının 2032 yılına kadar 43,5 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Endüstriyel siber güvenlik pazarının, 5G ağları, büyük veri ve yapay zeka (AI) gibi yeni gelişen teknolojilerinde endüstriler arasında giderek daha fazla benimsenmesi nedeniyle olumlu bir genişleme yoluna girmesi bekleniyor. Güvenlik duvarları, antivirüs ve izinsiz giriş tespit sistemleri (IDS) gibi gelişmiş çözümlere olan talep arttıkça, endüstriler genelinde siber güvenlik çözümlerine olan talebin de artacağı tahmin ediliyor.

Öngörülen dönemde Asya Pasifik'te endüstriyel siber güvenlik çözümlerine olan talebin de en hızlı şekilde artması bekleniyor. Çin, Hindistan, Tayvan, Japonya, Avustralya, Güney Kore ve diğer ASEAN ülkelerindeki büyük firmalar çabalarını bulut tabanlı güvenlik uygulamalarına yoğunlaştırmaktadır. Bu ülkelerde, imalat sanayinde çok sayıda küçük ve orta ölçekli şirket (KOBİ) ve yeni kurulan işletmeler bulunmaktadır.

Ayrıca dünyanın çeşitli bölgelerinde artan internet penetrasyonunun, endüstriyel siber güvenlik pazar payının büyümesine katkıda bulunması bekleniyor. Sadece bu değil, endüstriyel kontrol sistemleri ve bulut güvenlik uygulamalarında nesnelerin İnterneti (IoT) çözümlerinin giderek daha fazla benimsenmesi, endüstriyel siber güvenlik pazar büyüklüğünü artırmaktadır.

Future Market Insights'tan bir pazar analisti; önümüzdeki yıllarda, endüstriyel siber güvenlik sistemlerinde bulut güvenlik çözümlerinin ve IoT'nin artan kabulünün pazarın genişlemesine yol açması beklenmektedir. Sektörler arasında her gün büyük miktarda veri ve bilgi üretilirken, gelişen pazar trendlerinden biri de endüstriyel siber güvenlik çözümlerinin modern bulut hizmetleriyle entegre edilmesi olduğu beyanında bulunmuştur.

Endüstriyel siber güvenlik raporundan dört önemli çıkarım

* Yazılımın en fazla pazar payına sahip olması beklenmektedir. DDoS, güvenlik duvarı, SCADA şifreleme, sanallaştırma güvenliği, antivirüs/kötü amaçlı yazılım, yedekleme ve kurtarma ve diğer yazılım çözümlerinin hepsine talep artmaktadır.

* Bulut uygulama güvenliğinin hızlı bir şekilde artması beklenmektedir. Bu, çoğunlukla ağır imalat sanayinin bulut teknolojilerini artan oranda kullanımından kaynaklanmaktadır.

* Ayrık son kullanıcı endüstrisinin pazara hakim olması beklenmektedir. IoT özellikli cihazlara, 5G ağlarına ve endüstri 4.0 çözümlerine olan talep artışı bu etkiyi tetiklemektedir.

* Kuzey Amerika ve Avrupa'nın önemli bir pazar payına sahip olması beklenmektedir. Otomotiv endüstrisinde güvenli BT altyapısının genişletilmesine yönelik yatırımlardaki artış, bölgesel büyümenin büyük ölçüde sorumlusudur.

Hizmet olarak altyapıya (IaaS) yapılan harcamalarda artış

Kısa süre içinde hizmet olarak altyapı (IaaS) ve bulut bilişim araçlarına yapılan harcamaların artması beklenmekte ve bu yatırımların, endüstriyel siber güvenliğe yönelik çeşitli büyüme beklentilerinin ve talebin desteklenmesine yardımcı olacağı tahmin edilmektedir. Başlıca endüstriyel siber güvenlik şirketleri arasında Schneider Electric SE, Rockwell Automation Inc., CyberArk Software Ltd, ABB Ltd. ve Bayshore Networks Inc. hakimiyeti bulunmaktadır.

Bu şirketler, endüstriyel siber güvenlik pazarındaki güçlerini artırmak ve daha fazla müşteri çekmek için yeni organik ve inorganik planlar benimsemeye ve pazardaki konumlarını geri kazanmak için bekleyen yatırımları ve iş girişimlerini bitirmeye odaklanmaktadır.

 

Kaynak:   https://www.industrialcybersecuritypulse.com/networks/industrial-cybersecurity-market-to-reach-43-billion-by-2032/