Sektörden Haberler

Rus Hackerlar Ukrayna’daki Kahve Dükkanlarının İçindeki Güvenlik Kameralarını Hedefliyor

14 Nisan 2023

Bir ABD Siber Güvenlik Yetkilisi, Rus hackerların Ukrayna’daki kahve dükkanlarının güvenlik kameralarına sızarak, yardım konvoylarının hareketleri hakkında istihbarat topladığını açıkladı.

 

Ulusal Güvenlik Ajansı Siber Güvenlik Direktörü Rob Joyce, Rus hükümeti ve hükümet destekli hackerların ülkeyi işgal etmenin bir parçası olarak Ukrayna'nın bilgi teknolojisi sistemlerine saldırmaya devam ettiğini belirtti.

 

Washington'daki Uluslararası ve Stratejik Çalışmalar Merkezi'nde açıklama yapan Joyce, yerel makamların ve özel işletmelerin çevrelerini izlemek için kullandığı kapalı devre televizyon kameralarının da hackerların hedeflerinden biri olduğunu, Ukrayna çıkarlarına yönelik işletmelere sürekli saldırıların bulunduğunu, Rusların karmaşa yaratmaya çalıştıklarını açıklamıştır.

 

Joyce, yaratıcı şeylerin olduğunu, Rus hackerların yardım konvoylarını ve trenleri izlemek için kamuya açık web kameralarına giriş yaptıklarını, internete erişilebilir olan meydan kamerası yerine kahve dükkanlarının güvenlik kamerasına bakarak, görmeleri gereken yolu gördüklerini aktardı.

 

Joyce, Rusların Ukrayna'ya silah tedarik zinciri hakkında daha fazla bilgi edinmek için ABD savunma üreticileri ve lojistik taşıma şirketlerine saldırmaya da odaklandıklarını, Ukraynalıların, Ruslar tarafından günlük olarak baskı altına alındığını eklemiştir.

 

 

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2023/apr/11/russian-hackers-target-security-cameras-inside-ukraine-coffee-shops